Design

Urna Yakisugi

 

Tradiční japonská metoda Yakisugi (též Shou-sugi-ban) po stovky let slouží k úpravě dřeva, které opalováním získává odolnost proti hnilobě, hmyzu i případnému požáru. Pro tyto konzervační vlastnosti a mimořádnou estetiku povrchu se tato metoda rozšířila do celého světa.
Urna Yakisugi manifestuje elementární podstatu pohřbu žehem. Přestože je schránka na popel zhotovena ze dřeva, je díky svému provedení schopna odolávat působení času i  nepřízni počasí. Materiálové řešení působí skromně a neláká nenechavce. Svou barevností zapadá do funerálního kontextu. Na rozdíl od současných dřevěných uren, které jsou zpravidla určené pro umístění v interiéru, je možné urnu Yakisugi umístit do kolumbária. Díky struktuře dřeva a opalování povrchu se každá urna stává jedinečnou.
Schránka je provedena z kartáčovaného hliníku (variantně v  nerezu). Obvod víčka nabízí prostor pro vygravírování iniciálů zemřelého. Vnitřní úložný prostor dovoluje umístit úřední plastovou vložku. Vnitřní objem činí 4,8l.
Výroba urny spočívá v kompletaci truhlářského výrobku - opalovaného tubusu dřeva a zámečnického výrobku - vnitřní hliníkové schránky s víčkem. Při vyšším nákladu je možno uvažovat výrobu hliníkových dílů odléváním do formy.
 

 

Další projekty

Copyright © DOMKÁŘ všechna práva vyhrazena

Telefon: +420 608 359 574
Email: milan@domkar.cz

 

Provozovna: Pujmanové 2608, 580 01 - Havlíčkův Brod

Webtvorba CodeKey.CZ